Bitcoin güvenliği ve dolandırıcılıkAslında herkesin merak ettiği ve tam anlamıyla bir sonuca varamadığı konudur,

Peki ya bitcoin gerçekten güvenli mi ? ya da kimler için güvenli? Bitcoin dolandırıcıları nasıl bulunur?

Bitcoin'in resmi sitesine bulunan bir yazıda, Tüm bitcoin işlemlerinin kalıcı olarak loglandığı belirtilmekte.
Bknz: "All Bitcoin transactions are stored publicly and permanently on the network"

Biraz daha açıklayıcı konuşmak gerekirse,
Hangi bitcoin adresinden hangi bitcoin adresine ne kadar gönderildiği, hangi tarihte ve saatte gönderildiği, hangi IP üzerinden gönderildiği vs gibi tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır.

Burada sormamız gereken soru şu;
Bitcoin'e güvenli deniliyorsa niçin log tutuyor?

Ayrıca bitcoin transfer veya dönüştürme işlemlerini yapan tüm web siteleri, kendi firmalarını korumak amacıyla da kayıt tutar. Yani bu demek oluyorki, bitcoin'in kötüye kullanılmasında suçlunun kullandığı bitcoin adresinin firma üzerinde, yetkili makamlar ile yapılan sorgulamada tüm işlemler gün ışığına çıkar.

Hacker news'in yaptığı araştırmaya göre sanal korsanların büyük çoğunluğu kara parayı aklamak için bitcoin kullanmakta.Birçok sanal korsan bitcoinin kendileri için güvenli olduğunu düşünmekte.
Bitcoini kötüye kullanan sanal suçlular ise nasıl yakalandıkları konusunda şaşkın!

Peki ya bir sanal suçlu, bitcoin transfer işlemini public bir mekanda kablosuz internet kullanarak, aracısız olarak kendi cüzdanı üzerinden dolandırıcılık yaparsa?

İşte burada yapılacak işlem iz takip işlemidir. Bitcoinin resmi sitesi olan BlockChain'de bir bitcoin adresinin, hangi adrese, hangi tarih ve saatte, ne kadar coin gönderildiği normal kullanıcılar tarafından sorgulanabilmektedir.
Şunu unutmayalımki, bitcoin dolandırıcılığı yapan bir kişinin, coin'i paraya çevirebilmesi için bir aracı kullanmak zorundadır.Bu demek oluyorki, çalınan coin'in log tutan üçüncü kişilere gidip asıl paraya çevrilmesi gerekir.

Yukarıda verilen adresde, dolandırıcıya gönderdiğiniz bitcoin adresini sorgulayabilirsiniz.

Örneğin bir dolandırıcı, legal dışında elde ettiği coinleri, TL ye dönüştürmek istediğinde kullandığı aracısı (Bitcoin Transfer işlemini veya dönüştürmeleri yapan sitesi) bulunup, bu siteler üzerinden, dolandırıcının coin'i hangi sisteme dönüştürdüğü (paypal, skrill, western union vs..) ve bu dönüştürme işleminde kullanılan email adresi, IP logları, western union kullanıyorsa adresi gibi yakalanması sağlanacak izler takip edilerek bulunabilir.

Buradan çıkartılacak sonuç ise; bitcoin normal kullanıcılar için güvenli, korsanlar için güvensizdir.

Not: Bu makale Tolga SEZER tarafından www.tolgasezer.com.tr için yazılmıştır. Kaynak belirtmeksizin Alıntı yapılmasına göz yumulmadığı gibi hukuki yollara başvurulacaktır. Bknz: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

0 yorum:

Yorum Gönderme